
História skupiny Hurikán
Vznik skupiny Hurikán siaha do roku 1969. V tom čase navštevovali v Košiciach školu dvaja mladí chlapci Juraj Sabo-Balog a Juraj Jovsaj. Bývali na internáte a keďže spolužiaci hrávali v kapelách naučili sa aj oni hrať na gitare. V Záhore býval Ján Baľak a ten už gitaru vlastnil. Ján Greguš si zaobstaral bicie a to bola prvá zostava kapely Hurikán. V tejto zostave trénovali, ale prvú zábavu odohrali iba traja členovia- bez Jána Baľaka. Prvou aparatúrou kapely bol: zosilňovač, dve gitary a tri mikrofóny. Bola to aparatúra zodpovedajúca vtedajšej dobe. Do roku 1970 kapela zostáva v trojčlennej zostave.
V rokoch 1975 - 1976 sa v kapele začína sem-tam objavovať mladý gitarista Miroslav Greguš, ktorý odchodom Jozera Baľáka sa stáva stálym členom skupiny, a v roku 1977 natrvalo zakotvil. Zloženie kapely: J Sabo-Balog - basgitara, J.Greguš- gitara, J.Bali- bicie, M.Greguš- Gitara. V tomto zložení vznikajú prvé vlastné skladby napr: ,,Možno sa ma pýtaš,, ,, V krajine snov,, a iné. Ich autorom bol najmladší člen - M.Greguš, v tom čase 15-ročný. V takomto zložení kapela hrá do roku 1978, keď Ján Bali odchádza na základnú vojenskú službu. Na jeho miesto, za bicie nástroje prichádza zo základnej vojenskej služby Michal Sabo-Balog. Kapela v tomto zložení účinkuje až do roku 1980. Je stále žiadanou. Repertoár sa stále obohacuje o vlastnú tvorbu. Návratom Jána Baliho zo ZVS kapela účinkuje ako 5-členná. Michal Sabo-Balog sa vracia ku gitare a začínajú pokusy a prvé dvoj-sóla.
V tomto zložení hrajú do roku 1981, keď z kapely odchádza posledný zo zakladajúcich členov Juraj Sabo-Balog. Na jeho miesto prichádza gitarista Štefan Demčík, hlavne na podnet M. Greguša. Michal Sabo-Balog definitívne prechádza na basovú gitaru. V tomto období sa skupina stále viac zameriava na vlastnú tvorbu, ktorá má úspech i ohlas na zábavach. Nemalý podiel na vzostupe skupiny mal aj Dušan Kalai umeleckým menom "Joe" , ktorý skupinu na zábavách uvádzal a obohacoval vystúpenia svetelnými efektami. V tomto období kapelu vozí vodič Jozef Popčák.
V roku 1983 skupina zaznamenáva prvý väčší úspech keď ju vybrali na súťaž amatérskych kapiel v Rimavskej Sobote, kde kapela obstála ako prvá a postúpila na celoslovenskú súťaž do Bojníc, kde účinkovala s kapelami ako RG Ventil, Zorán Stefanovics a skupina Lama /Maďarsko/ a iné. Návratom zo súťaže sa kapela rozhodla pre realizáciu PA- systému. V tomto období bol aj prvý pokus o obohatenie zvuku o klávesový nástroj. Hráčom mala byť Marika Szatmáryová z Michaloviec. Dopadlo to však neúspešne. Kapela do tohto obdobia je veľmi úspešná a je žiadaná aj mimo okresu. Asi v tom období M. Greguš spolu s Milanom Pallaipálom a bratom Vladom Gregušom v tom čase pôsobiacich v skupine Rolland mimo svojich produkcií pripravujú spoločný koncert spolu s ďalším členom skupiny Rolland Milanom Vincom. Z tejto spolupráce vznikol projekt zvaný "Výber", ktorý účinkoval iba na jedinej akcii, z ktorej existuje aj zvukový záznam. V jeseni 1984 odchádza na ZVS Miroslav Greguš. Kapela nehrá asi do konca roka.
Rok 1988 je rokom vzostupu skupiny. Dostávajú sa prvé úspechy, ale aj problémy. V lete toho roku skupinu navštívili príslušníci VB- Šumperk, aby oznámili, že aparatúra, ktorú odkúpili od istého "priateľa" pochádza z krádeže. Čiastka predstavuje asi 60.000 Kčs. Práve v ten deň má mať kapela koncert v Trebišove.
V jeseni 1988 kapela vyhráva okresné kolo politickej piesne a postupuje na krajské kolo, kde opäť vyhráva a postupuje na SFPP - Martin 1989. Tu treba spomenúť hojnú účasť fanúšikov, ktorí prišli podporiť kapelu v Košiciach a nemalou mierou sa pričinili o úspech kapely. Fanúšikovia si zabezpečili sami dva autobusy. Niekedy v tomto období začína voziť kapelu Milan Mikula z Lekároviec.
4. februára 1989 sa skupina Hurikán stáva laureátom SFPP Martin 1989. O deň nato hrá v Martine laureátsky koncert. Hneď po Martine skupina odchádza do Bratislavy, kde v športovej hale Na pasienkoch účinkuje s takými hviezdami ako : Iveta Bartošová, Tublatanka a pod. Taktiež dostáva ponuku od ČSL televízie na nakrúcanie TV klubu mladých, kde vystúpi s Víťaznou piesňou z Martina - "Mladosť máš pred sebou". Po príchode domov prichádza ponuka od ČSTV KE na vyrobenie dvoch videoklipov. Boli to skladby "Mladosť máš pred sebou" a "Nájdi".
Na zábavách sa lámu rekordy v návštevnosti. Napr. v Bajanoch je o 23,00 hod. v sále 1000 platiacich účastníkov a vstupné sa ďalej ani nevyberá. kapela hnaná obrovskou chuťou hrá na Rysoch, kde robí veľmi dobrá dojem hlavne na účastníkov z Českej republiky (leto 1989). Skupina skúša šťastie na všetkých frontoch. V jeseni 1989 sa zúčastňuje Košického zlatého pokladu (KZP). Opäť úspešne so skladbami "Zem sa búri" a "Starý frak" ("Veď stačí tak málo"). Hneď potom nasleduje vlastný koncert vo vypredanej športovej hale v Michalovciach. V roku 1990 sa realizujú nové nahrávky a videoklipy.
Skupina sa hlási na ďalšiu súťaž- Rocklet. V tejto súťaži sa zaradí medzi 10 najlepších talentov zo Slovenska. Nasledujú koncerty v Michalovciach a Nitre. Tu už kapelu vozí šofér Vincent Borkes st., ale hneď na to volant preberá Vincent Borkes ml. z Bajan. Na rocklete sa nadväzujú kontakty s Dušanom Giertlom a Robom Grigorovom z Bratislavy, ktorí javia záujem o spoluprácu. Veľký koncert zrna Zimnom štadióne v Košiciach - Hurikán pre neúčasť niektorých účinkujúcich je ako jediná skupina zo Slovenska. Účinkovali tam Citron, Kern, Vitacit. "Mít tak vaše hlasy tak dobiju republiku" vyhlásil Dodo Doležal zo skupiny Vitacit. V decembri 1990 kapela realizuje v niekoľkých miestach koncerty so skupinami Lucie z Prahy a Regata z Bratislavy. Vo februári 1991 si kapela vybavuje pôžičku od VÚB Michalovce na zakúpenie aparatúry (PA- systém) v hodnote 150.000 Kčs. Skupina je žiadaná hlavne na zábavách. S chuťou na sebe pracuje, vznikajú nové skladby. Do kapely prichádza na krátky čas Mikuláš Kovalkovič z Veľkých Kapušian. kapela vydáva singel so skladbami Vravia o nás a Drobnučký dážď.
V decembri 1991 skupina účinkuje v celom programe Roba Grigorova, kde spieva vokály 5 hlasov. Hosť pavol Hammel požiada Hurikán o zaspievanie doprovodných vokálov v pesničke Medulienka, ale najprv ich predtým pozve na pol deci :) Aby kapela mohla splácať pôžičku sama robí akcie- zábavy, kde si občas pozýva hostí, napr. Miss Monokiny - Lenka Žažová z Bratislavy a iní. Na jeseň 1992 sa kapela zúčastňuje opäť KZP zo skladbou "Svitanie". Obsadila 2.miesto. kapela stále úspešne účinkuje na zábavách i svadbách a občas navštevuje rozhlasové štúdio v Košiciach na nahrávanie nových skladieb. V tom čase začína kapelu voziť Štefan "Pimper" Kočiš z Veľkých Kapušian.
Rok 1996 - rocková hudba je v strednej Európe na ústupe. Nástup dancefloru a jeho ovplyvnenie na hudobnej scéne. Menšia účasť na zábavách vplyv diskoték. Kapela účinkuje väčšinou na svadbách. V roku 1997 sa skupina už po 4 krát zúčastňuje súťaže Košický zlatý poklad (KZP) kde so skladbou Za bránou času obsadzuje 3. miesto. Kapela je sklamaná umiestnením. I názory mnohých laikov i odborníkov dávajú za pravdu skupine. Sú aj také názory, že skupina mala účinkovať ako hosť a nie ako súťažiaca.
Kapela v tomto zložení aktívne hráva do roku 2002. V roku 2002 vzniká myšlienka realizácie vlastného nahrávacieho štúdia, ktoré sa stáva realitou v skromných pivničných priestoroch v dome Mira Greguša. V tomto období vznikajú prvé nahrávky z domáceho štúdia. Jednou zo skladieb je aj Zem sa búri, v ktorej klávesové nástroje nahráva Stano Serenčko. Do roku 2006 je to len "experimentovanie" v štúdiu.
V roku 2006 Miro Greguš a Milan Pallaipál oslovujú Štefana Demčika, ktorý prijíma ponuku a hneď na to vznikajú nové nahrávky - Čierny tieň na duši a Chráň si svojich 17. Začína sa pripravovať vianočný program, do ktorého je prizvaný aj dlhoročný kamarát kapely - Milan Vinc. Kapela odohrá sériu koncertov.
Kapela Hurikán nadväzuje spoluprácu s kapelou eS-Kvartet. Pripravujú sa koncerty, kde post klávesových nástrojov a basgitary obsadzujú jej členovia - Paľo Sekerák a Ján Skyba ako hostia. V roku 2009 sa odohráva v tejto zostave prvý koncert v Záhore a niekoľko ďalších koncertov.
Ján Skyba spoluprácu v roku 2010 ukončuje a na chvíľu prichádza na basovú gitaru Fero Fabián. Paľo Sekerák prechádza na klávesy a zároveň sa stáva stálym členom kapely Hurikán. V tejto zostave sa odohrá jeden koncert. Na miesto basgitaristu potom prichádza mladý Boris Pasterák, ktorý za krátky čas zvláda nacvičiť celý koncertný program. V tomto období sa zakladá občianske združenie Hudobná spoločnosť Hurikán na podporu a rozvoj kultúry v regióne. Táto zostava je aktívna dlhšie obdobie, za ktoré odohrá rôzne koncerty až do roku 2014, kedy Boris z kapely odchádza a na jeho miesto na krátky čas prichádza Martin Dufinec.
S Martinom kapela účinkuje aj v TV Šláger a nahráva nové videoklipy. Pomedzi vystúpenia kapela neprestáva nahrávať vo svojom nahrávacom štúdiu a medzičasom vydáva Vianočné CD a neskôr CD Ešte sme na svete...
V roku 2016 oslovuje kapela dlhoročného klaviristu Michala Rákociho, ktorý prijíma post klávesáka a Paľo sa opäť vracia k basgitare na miesto Martina. Táto zostava je aktívna dodnes a teší sa najnovšej spolupráci so symfonickým orchestrom a speváckym zborom ProMusica - Magnólia kde túto spoluprácu predstaví na dvoch úspešných koncertoch v športovej hale v Michalovciach v rokoch 2018 a 2019 a kde okrem toho vystúpia aj hostia ako Sima Martausová alebo Pavol Hammel.
V roku 2022 kapela vydáva nové CD s názvom Symfonický Hurikán ako aj videoklip k jednej z jeho piesní. Zároveň toto CD uvádza do života Adrián Kokoš pri jeho krste počas vystúpenia kapely na Rockovom popoludní v Jenkovciach.